Szczepienie dzieci przeciwko COVID-19: kiedy ruszy rejestracja?

Szczepienie dzieci przeciwko COVID-19: kiedy ruszy rejestracja?

Od początku pandemii koronawirusa, szczególną uwagę zwracano na grupy najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby. Jedną z nich są dzieci, które ze względu na młody wiek i niedojrzały układ odpornościowy mogą być bardziej podatne na infekcję oraz jej powikłania. Dlatego też od samego początku trwają dyskusje nad wprowadzeniem szczepień dla dzieci przeciwko COVID-19.

Dlaczego warto rozważyć szczepienia dla dzieci?

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem o bardzo wysokiej transmisji, co sprawia że łatwo się rozprzestrzenia wśród społeczności. W przypadku osób starszych lub z istniejącymi schorzeniami może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych a nawet śmierci. Niestety również u niektórych dzieci występowały ciężkie objawy po zachorowaniu na COVID-19.

Poza tym, im większa liczba osób będzie chroniona przed wirusem dzięki szczepieniom, tym mniejsze ryzyko jego dalszego szerzenia się w populacji i możliwość wyeliminowania go całkowicie lub zmniejszenie skali epidemii.

Jakie są plany dotyczące szczepień dzieci przeciwko COVID-19?

W wielu krajach na świecie już rozpoczęto szczepienia dzieci w wieku powyżej 12 lat. W Polsce jednak, jak na razie nie ma jeszcze oficjalnych planów odnośnie rejestracji i podawania szczepionki dla najmłodszych.

Jednak Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że jeśli tylko pojawi się odpowiednia ilość badań potwierdzających skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania szczepionek u dzieci, to możliwe będzie wprowadzenie programu masowych szczepień również dla tej grupy wiekowej.

Kiedy można spodziewać się ruszenia rejestracji?

Niestety trudno jest jednoznacznie określić datę startu rejestracji do kolejnej fazy programu szczepienia. Decyzja o jej uruchomieniu zależy bowiem od kilku czynników takich jak dostępność odpowiednich dawek czy wyniki badań nad skutecznością i bezpieczeństwem u młodszej populacji.

Mimo braku konkretnych informacji ze strony rządu, eksperci są zdania że pierwsze etapy rejestracji mogłyby wystartować już jesienią tego roku lub na początku 2022 roku. Jednak wszystko zależy od tempa postępu prac badawczych oraz decyzji podejmowanych przez władze.

Jakie szczepionki będą dostępne dla dzieci?

Obecnie w Polsce stosowane są trzy rodzaje szczepionek przeciwko COVID-19: Pfizer-BioNTech, Moderna oraz AstraZeneca. Wszystkie one zostały zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA) i wykazują wysoką skuteczność w zapobieganiu ciężkim przypadkom choroby.

Najprawdopodobniej również dla dzieci zostaną udostępnione te same preparaty, jednakże mogą być konieczne zmiany dawkowania lub częstotliwości podawania ze względu na różnice w organizmach dorosłych i młodszych pacjentów.

Czy szczepienie będzie obowiązkowe?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy rejestracja do programu szczepień będzie dobrowolna czy też obowiązkowa. Na chwilę obecną nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jednak Minister Zdrowia Adam Niedzielski już wcześniej deklarował że jeśli tylko pojawi się możliwość wprowadzenia masowych szczepień u dzieci, to prawdopodobnie będą one objęte takim samym reżimem jak inne grupy wiekowe – tzn. bez przymusu ale zachęcaniem do przyjmowania preparatu ochronnego.

Zakończenie

Szczepienia dzieci przeciwko COVID-19 są tematem, który wzbudza wiele emocji i dyskusji. Jednakże decyzja o wprowadzeniu programu szczepień dla najmłodszych zależy od wielu czynników oraz postępów badań nad skutecznością i bezpieczeństwem stosowania preparatów u tej grupy wiekowej.

Warto jednak pamiętać, że dzięki masowym szczepieniom możemy zmniejszyć ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa oraz chronić nasze dzieci przed ciężkim przebiegiem choroby. Dlatego też warto śledzić informacje na ten temat i być przygotowanym do ewentualnej rejestracji swojego dziecka na szczepienie przeciwko COVID-19.

Comments are closed.