Nowa szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona przez KE

Nowa szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona przez KE

Pandemia koronawirusa trwa już od ponad roku, a liczba zakażeń i ofiar ciągle rośnie. W obliczu takiej sytuacji jedynym wyjściem jest opracowanie skutecznej szczepionki, która pozwoli na powrót do normalnego funkcjonowania społeczeństwa. Dzięki intensywnym badaniom naukowcy na całym świecie pracują nad stworzeniem preparatu, który będzie w stanie ochronić ludzi przed wirusem SARS-CoV-2. Jedną z najnowszych informacji jest decyzja Komisji Europejskiej o dopuszczeniu nowej szczepionki przeciwko COVID-19.

Jak działa nowa szczepionka?

Szczepionka pod nazwą „Comirnaty” została opracowana przez firmę Pfizer we współpracy z niemieckim koncernem BioNTech. Jest to pierwsza dostępna na rynku mRNA (RNA wiadomość) – oparta na technologii genetycznej metoda produkcji leków biotechnologicznych.

Działanie tej szczepionki polega na wprowadzeniu do organizmu człowieka fragmentu kodu genetycznego wirusa odpowiedzialnego za produkcję białek osłaniających jego otoczkę oraz umożliwiających mu przeniknięcie do komórek gospodarza. Dzięki temu organizm zaczyna produkować przeciwciała, które są w stanie zwalczyć wirusa i zapobiec rozwojowi choroby.

Kto może się szczepić?

Szczepionka „Comirnaty” została dopuszczona przez KE dla osób powyżej 16 roku życia. Badania kliniczne wykazały jej skuteczność na poziomie ponad 95%, co daje nadzieję na opanowanie pandemii w najbliższej przyszłości.

W pierwszej kolejności szczepieniami objęte będą osoby należące do grup ryzyka – pracownicy służby zdrowia oraz seniorzy. Następnie planowane jest poszerzenie programu szczepień na inne grupy społeczne, a docelowo każdy będzie miał możliwość zaszczepienia się bezpłatnie.

Jak przebiega proces produkcji nowej szczepionki?

Metoda mRNA jest innowacyjną technologią, która umożliwia szybką produkcję leków biotechnologicznych. W przypadku preparatu „Comirnaty”, cały proces od momentu uzyskania sekwencji genetycznej wirusa trwa około dwóch dni.

Pierwszym etapem jest wprowadzenie kodu genetycznego do komórki bakteryjnej lub drobnoustroju grzybowego, który następnie zostaje rozmnożony w celu uzyskania odpowiedniej ilości materiału genetycznego. Następnie, przy użyciu specjalnych urządzeń, sekwencja ta jest wstrzykiwana do komórek ludzkich lub zwierzęcych, gdzie rozpoczyna się produkcja białek wirusa.

Cały proces od momentu wprowadzenia kodu genetycznego do organizmu człowieka trwa około 6 tygodni i może być powtarzany wielokrotnie bez konieczności ponownego pobrania próbki DNA wirusa.

Czy nowa szczepionka jest bezpieczna?

Jak każdy lek biotechnologiczny, również „Comirnaty” przechodzi rygorystyczne testy kliniczne przed dopuszczeniem na rynek. Badania wykazały jej skuteczność oraz niski poziom działań niepożądanych – głównym objawem ubocznym była tylko krótka bolesność w miejscu podania preparatu.

Ponadto Komisja Europejska wymaga od firm farmaceutycznych monitorowania pacjentów przez co najmniej dwa lata po zaszczepieniu się. Dzięki temu możliwe będzie szybkie reagowanie na ewentualne działania niepożądane i zapewnienie maksymalnej ochrony dla społeczeństwa.

Dlaczego warto się zaszczepić?

Szczepienia są jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony przed chorobami zakaźnymi. Dzięki nim możliwe jest wytworzenie odporności populacyjnej, czyli sytuacji, w której większość społeczeństwa jest chroniona przez szczepionkę i utrudnione jest rozprzestrzenianie się wirusa.

W przypadku pandemii koronawirusa szczególnie ważne jest ograniczenie liczby zachorowań oraz zmniejszenie obciążenia dla służby zdrowia. Szczepienia są również szansą na powrót do normalnego funkcjonowania gospodarki i społeczeństwa bez konieczności wprowadzenia kolejnych restrykcji.

Podsumowanie

Dopiero co dopuszczona przez KE nowa szczepionka przeciw COVID-19 daje nadzieję na pokonanie pandemii i powrót do normalności. Metoda mRNA pozwala na szybką produkcję leków biotechnologicznych, a badania kliniczne potwierdzają jej skuteczność oraz niski poziom działań niepożądanych.

Szczepienie się to jedna z najskuteczniejszych metod ochrony przed chorobami zakaźnymi – warto więc poddać się temu zabiegowi, aby wspólnymi siłami zwalczyć SARS-CoV-2 i wrócić do pełni życia bez obawy o własne zdrowie oraz zdrowie bliskich nam osób.

Comments are closed.