Czerwiec trudny dla alergików: uwaga na trawy

Czerwiec to miesiąc, który dla większości osób kojarzy się z początkiem lata i ciepłymi dniami. Niestety, dla alergików jest to również czas trudny ze względu na nasilające się objawy uczuleniowe. Jednym z najczęstszych wyzwań w tym okresie są trawy – rośliny powszechnie występujące w otoczeniu człowieka, a jednocześnie częste źródło reakcji alergicznych.

Trawy należą do rodziny wiechlinowatych i stanowią ważną część ekosystemu ziemi. W Polsce można spotkać ponad 200 gatunków tych roślin, jednak tylko niektóre z nich mają znaczenie medyczne jako potencjalne alergeny. Najbardziej uciążliwe są pyłki pochodzące od kosaćca pospolitego (Phleum pratense), życicy wielokwiatowej (Lolium multiflorum) oraz perzu właściwego (Poa pratensis). Swoje działanie mogą też wykazywać inne gatunki traw takie jak m.in.: rajgras zwyczajny (Lolium perenne), kupkówka biała (Anthoxanthum odoratum) czy turzyca leśna (Carex sylvatica).

Alergia na pyłki traw może dotyczyć zarówno dzieci jak i dorosłych o różnym stopniu nasilenia. Objawy uczulenia mogą wystąpić zarówno u osób, które wcześniej nie miały z nimi do czynienia, jak i u tych, którzy już wiedzą o swojej nietolerancji. W przypadku alergii na trawy najczęściej pojawiają się objawy takie jak: katar sienny, swędzenie nosa i gardła, łzawienie oczu oraz kaszel. Uciążliwe mogą być również reakcje skórne – wysypka lub pokrzywka.

W okresie kwitnienia traw (mającego miejsce głównie w czerwcu) ilość pyłków roślinnych w powietrzu jest bardzo duża. Dlatego też dla alergików ten miesiąc może być szczególnie ciężki. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu organizmu przed sezonem pylenia oraz stosować środki zapobiegawcze.

Pierwszym krokiem jest ustalenie dokładnej przyczyny uczulenia poprzez wykonanie testów skórnych lub badań krwi IgE specyficzne dla poszczególnych gatunków traw. Jeśli wyniki potwierdzą obecność alergenu należy unikać kontaktu z nim – zwłaszcza podczas jego intensywnego rozwoju czyli właśnie w czasie kwitnienia.

Istotnym elementem profilaktyki jest także dbanie o higienę osobistą oraz utrzymanie czystości otoczenia domowego (zwłaszcza sypialni). Ważne jest regularne odkurzanie, pranie pościeli w wysokiej temperaturze oraz unikanie suszenia bielizny na zewnątrz. Warto również pamiętać o częstym myciu rąk i twarzy po powrocie do domu.

W przypadku nasilonych objawów alergicznych lekarz może przepisać odpowiednie leki – antyhistaminy lub krople do nosa. Ważnym elementem terapii jest także immunoterapia (desensybilizacja), która polega na stopniowym podawaniu pacjentowi coraz większych dawek alergenu w celu zmniejszenia reakcji organizmu na jego obecność.

Podsumowując, czerwiec to miesiąc trudny dla osób uczulonych na pyłki traw. Aby ograniczyć uciążliwe objawy należy zadbać o profilaktykę poprzez unikanie kontaktu z alergenem oraz stosowanie odpowiednich środków farmaceutycznych. Pamiętajmy też, że każdy organizm reaguje inaczej i warto skonsultować się ze specjalistą aby dostosować indywidualną strategię walki z nieprzyjemnymi objawami.

Comments are closed.